Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 3/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Skill seçimi nasıl yapılır
#1
Bilgi 
    BURADAKİ BİLGİLER KENDİ FİKİRLERİMDİR,SALT BİLGİLER DEĞİLDİR.
Oyunda genel olarak skillerin nasıl seçileceğini bilmeyen bir sürü kişi olduğu için bu konuyu yazma gereği duydum.Yeteri kadar bilgim olduğunu düşünüyorum.
Konu içinde doğa seçimi , pvp ve pve türü ilerleme yönleri yer alacak.
Örneklerin Shiny-mega olması statları arasındaki farkların fazla olmasından dolayı daha rahat görülebilmesi için seçilmiştir.
         
Skill seçimi , pokemonun yeteneklerine,stat puanlarına ve saldırı tipine göre seçilir .
Öncelikle "Physical,Special,Status" nedir bunlara bakalım.

[Resim: njZL95.png]


Physical saldırı tipi pokemonun "Attack" statı ile ilgilidir.Eğer attack kullanan bir pokemon seçiyorsanız saldırılarınız "physical" olmalıdır.

Special saldırı tipi pokemonun "SpAttack" statını baz alır.

Status saldırı tipi ise herhangi bir statla ilişkili değildir.Bu saldırılar genelde pokemonun kendi değerlerini savaş içinde yükseltmesi,düşman pokemonun değerlerini düşürmesi , can fulleme gibi yeteneklerdir. 

Tahmin de edebileceğiniz gibi
 SpDef--->SpAttack bazlı saldırıları savunurken
 Def--->Attack bazlı saldırıları savunur.

[Resim: bkmrmY.png]

Skill seçimlerinden saldırı tipi-stat uyumundan sonra gelen önemli bilgi pokemonun yetenekleridir.

Yetenekler Pokédex'te pokemonun sayfasında yer alır.Yeteneklerin yanındaki soru işaretlerine farenizi tutarsanız ne işe yaradığını gösterecektir.
Yukarıdaki Mega Mewtwo Y pokemonunu baz alacak olursak Special Master - Expert Regenerator ve Perfect Body yetenekleri vardır. Bu yetenekler değişkendir.Mewtwolarda special master expert renegerator ve perfect body varken , Mewlerde  psychic master expert regenerator ve perfect body vardır , gibi.

Genel olarak saldırı ve savunma pokemonlarında aradığımız yetenekler vardır.

Örneğin ; 
Bir savunma pokemonunda isteyeceğimiz şey yüksek def ve spdef statlarıyla bunlara uygun yetenekler.Buna örnek olarak en iyi savunma pokemonlarından biri olan Shiny-Mega-Carbink
[Resim: kGmBgr.png]

Shield Master : Rakibin saldırılarının temel gücünü %30 azaltan bir yetenek.
Slow Tough: Pokemonun speed statını %30 azaltıp Def ve SpDef değerlerini %40 arttıran bir yetenek.
Camuflage: Pokemonun ekstra hasar aldığı türlerden normal düzeyde hasar almasını sağlar .
[Resim: bkmDMn.png]

Yani camuflage yeteneği sayesinde SM-Carbink toprak,demir,su ve bitki türlerinden olan saldırılardan fazladan hasar yemeyecektir.
Bu yeteneklerden başka "Defans Master","SpDefans Master","Expert Regenerator" gibi yetenekler de olabilir.
Bunların yanında "Radiation" özelliği de bazı savunma pokemonlarında yer almaktadır. Bu yetenek düşman pokemonun her el %10 can kaybetmesini sağlar.Kendi stratejinize göre kullanılabilirdir fakat pokemon yakalamak için kullanıyorsanız karşıdaki pokemonu bayıltabileceğini ve ona göre hareket etmeyi unutmayın.

İyi bir saldırı pokemonunda bulunması gerekenler ise öncelikle "SPEED" sonra da saldırı statıdır.
Speed kimin ilk vuruşu yapacağına karar veren özelliktir.(Öncelikli(priority) saldırılar da vardır bunları skilller kısmında açıklayacağım)

[Resim: X9mkbk.png]

Resimdeki pokemonda 222 Speed ve 222 Attack statının olduğunu görüyoruz. Gayet güzel statlar Big Grin Yeteneklerine bakacak olursak ;
Fighting Master :Fighting tarzı saldırıların temel gücünü %40 arttırır.
Attack Master : Pokemonun Attack statını %30 arttırır.
Speed Master : Pokemonun Speed statını %30 arttırır.

Speed master saldırı tipi pokemonlar için çok güzel bir yetenektir.Hele ki speed statı zaten yüksek olan bir pokemonu neredeyse geçilemez yapacaktır.
Fighting master gibi her türün kendine özel masteryleri vardır. Water master , steel master vs.Eğer pokemonun bu tiplerde güzel saldırıları varsa gayet işinize yarayacaktır.

Bunun yanında Special Master ve Physical Master gibi direk saldırı türünün temel gücünü arttıran güzel yetenekler de vardır.Şahsen bunları stat arttırmalarına tercih ederim Smile 


Peki bunları söyledik de ne işimize yaradı ?
Bu söylediğim özelliklerin HEPSİ "PVP" için olan pokemonlara özeldir. Eğer ben haritada gezerken arena geçerken kullanıcam diyorsanız genel olarak tüm pokemonları kullanabilirsiniz.Haritada shiny ararken karşınıza çıkan pokemonları kesmek için PP'si yüksek saldırıları olan pokemonları rahat rahat kullanabilirsiniz.Hatta pvp için uygun olmayan fakat sevdiğiniz pokemonları böyle durumlarda rahat rahat zevkle kullanabilirsiniz.
Bu sevilen fakat yetenekleri pvp ye uygun olmayan pokemonlara bir örnek verecek olursak Shiny-Mega-Alakzam ı örnek vermek isterim.
[Resim: AnW7a7.png]

Statları savaşmaya gayet uygun olan Alakazam ın Scary ve Maximum Guard gibi muhteşem(!!!!!111!!!!!11!!) özelliklere sahip olması bizi mükemmel derecede mutlu ediyor... Böyle güzel pokemonların yetenekleri , pokemonların potansiyellerini çöpe atıyor olsa da haritalarda rahatlıkla ve zevkle kullanabilirsiniz.

Peki,saldırı tipleri ve yetenekler gibi temel şeylerin yanına "Doğa-Nature" kısmını eklemezsek hiç bir işe yaramayacağını unutmayalım.

[Resim: LZmAJG.png]


Doğaların , pokemonların statlarına direk etki etme ve bir yerden alıp başka bir yere verme gibi özellikleri vardır. Örneğin ; 
[Resim: AnWJYL.png]

Bu pokemon yetenekleri ve statları doğrultusunda gayet güzel hıza ve saldırıya sahip. Bunu kendi stratejinize göre en düşük olan stattan alıp en yüksek olan stata vermeniz gerekiyor ki iyice güçlensin.Örneğin Adamant ve ya Jolly bu pokemon için güzel olacaktır. Fakat doğası hızından ve ya attack statından kesiyorsa o pokemonun ciddi manada sıkıntısı olur .
Adamant --> -%10 SpAttack +%10 Attack statıdır. Peki en düşük özelliği Def olan bu pokede neden SpAttack dan kestim.
Çünkü en başta da dediğimiz gibi Attack ve SpAttack farklı skill türlerine etki eder ve bu pokemon Attack türü olduğu için tüm skillerini de Physical seçicez o yüzden SpAttack değerine ihtiyacı yoktur.
Örneğin bu pokemonun doğasının Timid olması baya üzücü olurdu değil mi. 


[Resim: 775vkL.png]


Sad Sad Sad 

Fakat böyle sıkıntılarda pokemonların doğasını ve IV lerini altınla düzenleyebileceğimiz bir yol var . 
Bunun anlatımı için TIKLAYINIZ

Pokemonların IV si de doğa gibi statlarla ilgilidir. Saldırı pokemonlarında Speed ve saldırı statı , defans pokemonlarında hp def spdef gibi statlar önemlidir.

ASIL KONUYA GELİRSEK ;
Pokemonların bir çok saldırısı vardır ve bunları farklı yerlerden öğrenebilir. Level atlayarak , HM-Hidden Machine , TM-Technical Machine. 

Hm ve Tm marketten alınabilir.
[Resim: g2Eo0O.png]


Pokemonun skillerinde bir sürü kombinasyon vardır ve "Bu en iyisi" diyebileceğiniz bi dizilim nerdeyse yoktur. O yüzden ana mantığını anlatıp gerisini sizin stratejinize bırakıcam.

Basit bir pokemondan başlayalım. SM-Mewtwo-Y

[Resim: Bv384p.png]


Gördüğünüz gibi pokemonun SpAttack değeri ağır basıyor ve ayrıca Special Master yeteneği olduğu için "SPECIAL" skilleri tercih edeceğiz.

Skill tercih ederken olabildiğince "Base Power" ı yüksek olan saldırılar tercih edeceğiz.

Pokemonun öğrenebileceği skiller pokedexte pokemonun sayfasında yazar.

Çok uzun olduğu için skillerin hepsinin görüntülerini buraya koymuyorum fakat BURADAN takip edin siz de.
Bakıyoruz , hm lerdekiler fiziksel saldırı olduğu için geçiyoruz. 
Lvl ile öğrenebildiklerine geldiğimizde ;

Future Sight skilini geçiyorum , 120 base power a sahip olmasına rağmen 2 tur yediği için saldırı pokemonları için pek iyi bi seçim değil , belki defans pokemonlarında olabilir Big Grin 

Status saldırıları ; yanlarındaki soru işaretlerinden bakarak ne işe yaradıklarını görün , Şahsi fikrim olarak saf saldırı pokemonlarında status skillerine gerek görmüyorum . mesela defans pokemonlarında rest gibi recover gibi can fulleyen status skilleri koyabilirsiniz . Fakat mewtwo zaten hızlı ve güçlü saldırıları olan bi pokemon olduğu için status skilleri biraz gereksiz kalıyor .

[Resim: 7757GW.png]


Gelelim bu skillere. 
Normalde bir pokeye aynı türden 2 saldırı koymayı sevmem. Fakat, burda bi farklı durum var.
Skillerin yanlarından da görebileceğiniz gibi psychic normal special saldırıdır ve SpDef tarafından savunulur. 
Fakat " Psystrike " SpDef değil Def statına vuruş yapar . Bu da stratejik olarak çok önemli bir saldırıdır . 
İsabet kısmında 1000 yazan "Aura Sphere" ise ISKALAMAYAN bir saldırıdır.
 İsabeti 1000 olan saldırılar karşıda Sakınma-Evade özelliğine sahip pokemonlara karşı vuruşları ıskalamaz.İsabeti düşük olan saldırılardan olabildiğince kaçınmak yararlıdır, eğer çok şanslı değilseniz Big Grin  

Bu arada , eğer pokemonun skili öğreneceği level geçtiyse ve o skili öğretmediyseniz marketten alacağınız bir 
[Resim: DBpPMl.png]

level ile öğrenilen skillerin hepsini baştan tekrar öğrenebilmenizi sağlar.

Kalan 1 saldırıyı da 
ice beam , flame thrower, shadow ball , thunderbolt gibi yüksek basepower lı saldırılar koyabilirsiniz.

Ve ya , diyelim ki başka bir psişik pokemonunuz var ve mewtwo da sadece psystrike yeterli olur dediniz(ve ya buna da gerek yok dediniz) ve takımınızda elemental ataklar (ateş,su,buz vs) lazım , direk onları da kullanabilirsiniz.

Yani pokemonların skillerine teker teker bakıp hangisinin iyi olabileceği sizin stratejinize kalmış.

Defansif pokelerde kullanabileceğiniz skiller : 
Eğer ciddi manada yüksek defansınız-canınız-can yenilemeniz var ve saldırı gücünüz yoksa ;
Toxic,Scald,Wrap,Will-o-wisp gibi skillerle zehirleme-yakma-kanatma efektlerini kullanmanız gerekmektedir.

Tüm durum efektleri ve ne olduklarını görmek için TIKLAYINIZ

Stratejinizi oluştururken kullanacağınız türler ve karşı türler için kullanacağınız skilleri bu tabloya göre seçerseniz sizin için daha yararlı olur.
[Resim: Pnmro8.png]


Çift elementli pokemonlarda ise bunların harmanlanmasıyla oluşuyor. Mesela bitki türü uçan saldırılardan 2x yiyor, fight türü de 2x yiyor, breloom gibi bitki ve fight türü pokemonlar uçan saldırılardan 4x yiyor gibi .

Haritalarda ve arenalarda sabit kullanacağınız pokemonlar istiyorsanız tablodan da görebileceğiniz gibi nerdeyse herkese stabil vurabilen normal ve dragon tipi saldırılar seçebilirsiniz.


PRIORITY li skiller.
Türkçe'si öncelik demek olan priority ,vurma sırasını SPEED den önce belirleyen özelliktir. Eğer 2 taraf da aynı priority de saldırı kullanıyorsa speed e bakılır.(Genelde pek fazla priority li saldırılar kullanılmaz çünkü biraz güçsüz skillerdir ve herkeste bulunmazlar) 
Bunlara örnek verecek olursak ;
[Resim: R12PL1.png]


[Resim: l3mWQb.png]


Tabi sadece priority si 1 olan saldırılar yok ;

[Resim: R12PG6.png]


Ve ya sadece daha hızlı vurmaya yarayan saldırılar yok ;

[Resim: 9g0dbk.png]


Skillerle ilgili bir durum daha var.
O da PP olarak geçiyor.
[Resim: LZmbZZ.png]


Bu sayılar pokemonun bir sonraki iyileştirmeye kadar o saldırıyı kaç kere kullanabileceğini gösterir.
Bu sayılar %60 oranında arttırılabilinir. Bunu da marketten alacağımız 
[Resim: 0l9EBY.png]

itemleriyle sağlıyoruz.

Bu PP ler Pokecenter da iyileştirildikten sonra fullenir.Ve ya Arcanum denilen markette bulabilceğiniz itemleri de savaş sırasında ve ya sonrasında kullanabilirsiniz.

[Resim: bkmBE0.png]


EKSTRALAR

Bu kadar okuduk da peki pokemonları nereden nasıl bulurum,milyon tane pokemon var tek tek bakıcam mı Big Grin 

Pokedex e giriyoruz.

[Resim: JqmObQ.png]


Eğer aradığınız özel bir skill varsa mavi kutulu yerin içine yazın,skilin adını tam bilmiyosanız yavaş yavaş yazın o otomatik gösterecek size ordan bulabilirsiniz.

Mesela FALSE SWİPE isimli bi skill var , düşman pokemonu bayıltmadan 1 canla sağ bırakan bir skill.Pokemon yakalamak için kullanılır.False Swipe yazdığınızda size bu skili herhangi bir şekilde öğrenebilen pokemonları gösterir.

Ve ya Siyah kutudan pokemonun nadirliğini seçebilirsiniz.
Örneğin legend altı en iyi pokemonları bulmak için ultra rare seçeneğini seçersiniz. 
Gelen sayfada eğer özel olarak aradığınız bir stat varsa mor kutunun içindeki kısımlara (aynı anda sadece 1 stat için gösterebiliyor) tıklayarak en büyükten küçüğe doğru sıralatabilirsiniz.

[Resim: PnmOX8.png]


Burada speed e göre sıralattırdım , bundan sonra pokemonlara teker teker bakarak yeteneklerini ve skillerini gözlemleyebilirsiniz.


BAZI POKEMONLAR;
stat puanı ve yetenek olarak iyi gözükseler de güzel skilleri olmayabilir.Bunları göz önünde bulundurarak pokemon seçiminizi yapın.

Eğer sorunuz olursa buraya yorum olarak ve ya BURAYA tıklayıp oyundan mesaj olarak bana ulaştırabilirsiniz.

Kullanabileceğiniz bir kaç link:  
( Bu linkler oyunda araçlar sekmesinde ve sol üstteki kısımda yer almaktadır ) 

Tüm yeteneklerin listesi için TIKLAYINIZ
Doğa listesi için TIKLAYINIZ
Tüm skillerin listesi için TIKLAYINIZ   (Bu kısmı priority ye sahip saldırıları bulmak için kullanabilirsiniz)
Türe göre hasar tablosu için TIKLAYINIZ

Forumdan bir kaç link ;
Pokemonlarda item seçimi için TIKLAYINIZ
Statların hesaplanması için TIKLAYINIZ
[Resim: 7vEoYv.png]

Benim ve diğer eğitmenlerin taktikleri için TIKLA
[-] The following 1 user Likes Yilmaz20's post:
  • renaistrongest
#2
Eline Sağlık Bro Çok Açıklayıcı Olmuş Big Grin
Emeğe Saygı Beyler Big Grin
[-] The following 1 user Likes HyperActive's post:
  • renaistrongest
#3
teşekkürler

oyundan mesaj at sana bir shiny ödül
[-] The following 1 user Likes CeFurkan's post:
  • renaistrongest
#4
Adamı Pokeye Boğdun Big Grin
Bir SCM yapıver Big Grin
Uğraşma pokelerle Big Grin
[-] The following 1 user Likes HyperActive's post:
  • renaistrongest
#5
Ahahaha Big Grin o da olur yakında sakin Big Grin takımı bi toparlayayım da Big Grin shiny iyi şimdilik Big Grin
[Resim: 7vEoYv.png]

Benim ve diğer eğitmenlerin taktikleri için TIKLA
[-] The following 1 user Likes Yilmaz20's post:
  • renaistrongest
#6
isteyeceğin shiny belli bro Big Grin
yeni imparator Big Grin
[-] The following 1 user Likes HyperActive's post:
  • renaistrongest
#7
yok var ondan Big Grin Big Grin bi 2-3 tane daha gördüm onlardan da yapayım da takım tamamlansın CeF bi tanesi verirse güzel olacak Big GrinBig Grin gerçi yie bi 400 500m para lazım olacak ya bakalım hayırlısı Big Grin
[Resim: 7vEoYv.png]

Benim ve diğer eğitmenlerin taktikleri için TIKLA
#8
Hayırlısı Perku Big Grin
Ben Bırakmasam Yapardık Bişeylerde Big Grin
37m  var istersen verem Big Grin
#9
ahaha Big GrinBig Grin yok eyvallah Big Grin paralar iyi toplanıyo şu aralar ya günlük bi 50 m geliyo öyle böyle itemlerle Big Grin
[Resim: 7vEoYv.png]

Benim ve diğer eğitmenlerin taktikleri için TIKLA

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Users browsed this thread: adanali , Bayramali5536 , CeFurkan , Otuken34 , renaistrongest , x07London07x , Yilmaz20