Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
EV DEĞERLERİNİ DÜZENLEME
#1
EV: Effor value yani sizin pokemon üzerinde ayarlayabildiğiniz antreman değerleridir. Doğadaki pokemonları yenerek ve ya ilaçlarla arttırılabilir. toplam ev değerleri 510, bir katagorideki max EV değeri ise 252 olarak ayaranabilir. Eklediğiniz her 4 EV puanı için toplam stat katagorisinde 1 stat artışı olur. Ev puanları sayesinde pokemonumuzu güçlü olduğu yönlerde geliştirebilir ve gücünü odaklamasını sağlayabiliriz.

EV puanı nasıl arttırılır?

Ev puanları haritalardaki pokemonları yenerek ve ya bazı ilaçlar ile arttırılıp azaltılabilir. Bir pokemona ev kasmak için önce eşyalarımıza bakalım...

[Resim: ZVZrD3.jpg]
Yukarıdaki her bir ilaç istediğiniz katagorideki ev değerini 10 puan arttırır. Bu şekilde her katagoriyi max 252 puana ekleyebilirsiniz. Daha önce kasılmış pokemonları tekrar düzenlemek için de yine iten'leriniz arasıda bulunan Ev düşürücü meyvaleri istediğiniz kadar kullanabilirsiniz. 252'ye ulaştırmak için gerekli olan diğer puanları haritalarda bulunan diğer pokemonların özelliğine göre onları yenerek kasmamız gerekiyor. Bunun için oyun ekranının sol altında bulunan bulunduğumuz haritayı gösteren simgeye tıklayıp haritadaki pokemonlara bakıyoruz.

[Resim: 8bMG8k.jpg]

[Resim: L4yJQb.jpg]


Yukarıdaki görselde de görüldüğü üzere her pokemonun onu yendiğinizde kazandığınız ödül Ev puanları var. Bu pokemonu haritada bulup yendiğinizde savaştırdığınız pokemonların tümü bu Ev puanını alır. Görselde görüldüğü üzere ; örneğin bir hız ve atağın önemli olduğu bir pokemon kasıyorsak bunun için haritalarda bulunan machoke ve sawsbuck-w pokemonlarını yenerek atak, stunky yenerek de hız kasabilirsiniz.

Daha hızlı pokemon kasmak için:Pokemon kasarken daha az zaman kazanmak için bize en çok yardımcı olacak eşya Macho Brace eşyasıdır. Bunu marketten 25000 altın karşılığı alarak pokemonunuzun kazandığı tecrübe puanını ikiye katlayabilirsiniz.Ayrıca birden aynı tip pokemona ev kasmak için pazardan 35000 altın karşılığı exp. share eşyasını alarak aynı anda pokemonlarınız kasabilirsiniz. Ancak bu durumda macho brace takılı pokemon x2 ev alırken exp. share takılı pokemon x1 ev almaya devam edecektir. yine de bu size zaman kazandırır.Hangi pokemona hangi EV değerleri kasılmalı?Her pokemona aynı ev değerleri kasılmaz pokemonun doğası gereği sahip olduğu stat değerleri ve yeteneklere göre ev değerleri düzenlenmelidir. hangi değerler üzerinde pokemon geliştirilmesi gerektiğini farklı örnekler ile kolayca anlayabilirsiniz.Önemli bir husus olarak pokemonların pokedex'teki stat değerleri geçirdikleri evrime bağlı olarak değişebilir. Örnek olarak electrobuzz pokemonu spattack ve speed yönünde güçlüyken gelişmiş biçimi olan Electractive attack ve speed yönünde güçlüdür. Bu nedenle yakaladığınız pokemonu kasarken kullanacağınız evrim biçimi ve saldırı tipine göre eğitmelisiniz.[Resim: 8bMGo7.jpg]Görüldüğü üzere Alakazam'ın statlarına göre güçlü olduğu konular spattack ve speed'dir. Ayrıca yetenekleri arasında bulunan spattack master özelliği de bunu destekler ve Alakazamın savaş sırasında saldırı gücünün %30 artacağını gösterir. Bu nedenle alakazam için kesinlikle 252 spattack-252 speed ev'leri kasılmalıdır. Benzer özellikler atack-speed pokemonları için de geçerlidir bu pokemonlar genel olarak npc savaşlarında etkilidir. 

[Resim: RV0av7.jpg]
Kingler'in statları kontrol edildiğinde özelliklerinin fiziksel atak ve fiziksel defans seçeneklerinde yoğunlaştığı görülür. Ayrıca pokemonun yetenekleri gereği kullandığı fiziksel saldırıları savaşta daha etkin kılan yeteneği mevcuttur. Bunun için Kingler pokemonunuza 252 attack ve 252 defans kasmak mantıklı olandır. Golem, ryhorn gibi pokemonları bu yönde eğitebilirsiniz.

[Resim: 8bMGjA.jpg]
Bariz şekilde de görüldüğü üzere Shuckle "wall" tabir edilen sadece defans şekillerine odaklı bir pokemondur. Shuck'dan saldırı beklemek doğru olmaz, bunun için defans tipleri kasılmalı ve sabırlıca uygun saldırı seti dizilerek rakibi alt etmeye çalışmaktır. pokemonda bulunan regenaretor ve perfect body yetenekleri ile dış etkilere dayanıklı can yenileyebilen çok sağlam bir pokemon elde edilebilir. Uygun saldırı sistemi ve radiration özelliğiyle rakip pokemonu yenebilirsiniz. Bu tip lugia ve giratina gibi pokemonlar pvp'lerde oldukça etkili olabilir.Bazı durumlarda bu statlar birbirine çok yakın ve hatta aynıdır. Bu durumlarda ev puanı paylaştırılabilir. Bunun için benim seçim tekniğim stat hesaplama sayfası. Pokemonunuzun detaylarını gösteren sayfanın en alt sağında "stat calculator sayfasında aç" tuşuna tıklayıp bu sayfaya gidiyoruz ve tüm ev değerlerinin 252 olarak ve lvl'i 110 yapıp hesaplatıyoruz ve en yüksek seçenekleri kasıyoruz.

[Resim: lydonp.jpg][b]Örnek olarak verdiğim kendi pokemonumda ben 252 hp-129 attack ve 129 spdef. kasmayı tercih ettim. Siz de pokemonunuzun ıv değerlerinin ve doğasının pokemonla pek uyuşmadığı durumlarda bu yöntemi uygulayarak nerelerde max. verim alacağınızı bulabilirsiniz.[/b]

[b]EV değerlerini düşürmek için de berry adlı eşyalardan almamız  ve kullanmamız gerek.[/b]

[b]Health İtem sınıfı içerisinde bulunan berry adlı meyveler (kelps berry, tomato berry, qualot berry, pomeg berry, hondew berry ve grepa berry) her biri ev değerlerini 10' ar azaltır. Örneğin ; her bir kelps berry ev attack değerini 10' ar azaltır.[/b]
'' Bir şeyi iyi yapıyorsan asla bedavaya yapmamalısın. ''
[-] The following 2 users Like renaistrongest's post:
  • adam gibi adam, vuslat
#2
teşekkürler konu için

oyundan mesaj at sana ödül bir legendary verelim
[-] The following 1 user Likes CeFurkan's post:
  • renaistrongest
#3
Ev değerlerini düşürmek için almanız gereken her biri tek kullanımlık eşyalar:

https://i.hizliresim.com/fY8AcJ.png
'' Bir şeyi iyi yapıyorsan asla bedavaya yapmamalısın. ''

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Users browsed this thread: adam gibi adam , adanali1984 , CeFurkan , denemkmaksdmkas , NoziDENE , renaistrongest , twinkle , vuslat