Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 4/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İtem Seçimi Nasıl Olmalı
Bilgi 
Öncelikle belirtmek isterim ki , bu seçimler salt yani "sürekli böyle olmalı" şeklinde değildirler. Bunlar küçük tavsiyeler ve ip uçlarıdır.
Teker teker tüm itemleri açıklayamayacağım çok uzun sürerBig Grin Zaten itemlerin yanlarında ne işe yaradıkları yazıyor . Genel olarak bahsedeceğim.

Öncelikle nereden alınır onu söyleyeyim.Şehirlerde bulunun shoplarda bulur.Shop'a girdiğinizde filtrelerden "Held İtem" e tıklayın.

[Resim: d88rYL.png]

Gelişmeye Yönelik itemler

Amulet Coin 
[Resim: LZZM6V.png]
Bunu arenaları gezmeden önce herhangi bir pokemona takarsanız gelen parayı 2 ye katlamış olursunuz.Bu iteme sahip pokemonlar takımınızda durmak zorunda fakat savaşa dahil etmenize gerek yoktur .

Exp Share
[Resim: ErrLXn.png]

Bu itemi bulunduran pokemon savaşlarda savaşa katılmadan exp kazanır.Pokemonun takımınızda bulunması gerekir.Genellikle önerilen bi item değidir.Çünkü gelen toplam exp 100 ise 50 si savaşana 50 si itemin takılı olduğu pokemona gider . Eğer 1 den fazla pokemona takılı ise eşit oranda dağılır. Bunun yerine genelde Lucky Egg tercih edilir.

Lucky Egg
[Resim: zaaZ86.png]

Bu item pokemon aldığı exp miktarını yüzde 50 arttırır.Yani 100 alacaksa 150 alır.Fakat pokemonun savaşa dahil edilmesi gerekir.Örneğin pokemonu seçip sonra değiştirebilirsiniz.Fakat bu yöntemde sonradan seçtiğiniz pokemon da exp alacaktır.Bu yüzden pokemonlara exp kasma yöntemleri vardır.Recoil hasarı olan ve ya kullanıldığında kullanılan pokemonu bayıltan skillerle kullanırsanız tüm exp luck egg takılı olan arkadaşa gidecektir.
Exp kasmak için daha ayrıntılı ve açıklayıcı bilgi için TIKLAYINIZ.

Macho Brace
[Resim: JqqJEQ.png]

Bu item EV pokemonlarımıza EV puanı kasarken işe yarar. Kazanılacak ev puanını 2 ye katlar. EV kasma konusunda ayrıntılı bilgi için TIKLAYINIZ.

Savaşmaya Yönelik İtemler
Burada itemleri gruplar halinde inceleyeceğiz.

... Weapon lar

[Resim: OVV6Zn.png]

[Resim: zaakVR.png]

Weaponlar genelde pek kullanılmayan itemlerdir. Ama kendi stratejinize göre işe yarayabilir konuma gelebilirler. Örneğin ; Steelix ile kanama statüsü oluşturan saldırı kullanırken burning weapon kullanırsanız aynı zamanda yanma hasarı da oluşturabilirsiniz. 

Statüslerle ilgili Ayrıntılı bilgi için TIKLAYINIZ.

Bunun dışında genel olarak bilinmeyen süper efektrif saldırı hakkında bilgi vermek istiyorum.Süper efektif saldırı pokemonun kullandığı saldırının türü (ateş,su vs) karşı tarafın zayıf yönüyse bu süper efektif saldırı olarak geçer.
Örneğin Gyarados a vurulan elektrik saldırısı gibi .

Bu itemlerin arasında kullanmanız gereken bazıları var.

Accuracy weapon
[Resim: 411og7.png]

Bu itemin kullanılması gereken bazı pokemonlar vardır . Örneğin ;
[Resim: 9gg1gO.png]

Rayquaza da ki "Berserk" özelliği saldırı gücünü muhteşem derecede arttırırken isabet oranını düşürür.İsabet oranı düşen pokemon saldırılarını tutturmakta sıkıntı çeker ve kullandığı saldırıları ıskalayabilir.Bu durumu ortadan kaldırmak için kullanacağınız acc. weapon rayquaza gibi pokemonlara güzel bi stabilizasyon sağlar. 
Pokemon özelliğinden kaynaklandığı gibi kullanılan skillerin isabet oranı düşükse bunları stabilize etmek için de kullanabiliriz.

Örneğin ;
[Resim: WggvQE.png]

pokemonunuz da hydro pump gibi isabet oranı yüzde 100 olmayan saldırılardan çokca bulunuyorsa bunları stabilize etmek için de kullanabilirsiniz. 

Vampiric Weapon
[Resim: GPPAkb.png]

Bu itemi ise yüksek seviyeli pokemonların olduğu bölgelerde pokemon ararken tek vuruşta bayıltamayacağınız pokemonlar çıkıyorsa , savaştığınız pokemonun canını yenilemesi için kullanabilirsiniz. Fakat bu item fiziksel saldırısı olan pokemonlarda işe yarar .

**Bunların dışında "Attack Weapon" ve "SpAttack Weapon" da güzel duruyor neden söylemedin diyenler için kristallerden sonra yer alan "Razor Claw" ve "Epic Hammer" kısmında açıklayacağım.

Kristaller

[Resim: Qvv3LV.png]

[Resim: X991M6.png]

Gördüğünüz gibi her elementin kendine özel bir kristali var . Bu kristaller belirli bir saldırı tipini desteklerler.Kullanılma amaçları örneğin bir Kyogswam a sahipseniz ve IV puanları ve doğanız hem fiziksel hem de special saldırılara uygun geldiyse ve hem "Hyper Surf" hem de "Waterfall" öğrettiyseniz kullanacağınız bir water crystal gayet işinize yarayabilir.

[Resim: vXX2y6.png]

Fakat böyle durumlar nadirdir . Bunların yerine kullanabileceğiniz 2 güzel İtemimiz var.

Razor Claw ve Epic Hammer

[Resim: PnnWN9.png]

[Resim: 777nd5.png]

Bu 2 güzel itemimizi açıklayacak olursak ; Razor Claw , tamamen fiziksel saldırılara yönelmiş (Attack tabanlı saldırılar) pokemonlar için , Epic Hammer ise tamamen special saldırılara yönelmiş (SpAttack tabanlı saldırılar) pokemonlar için paha biçilemez derecede önemlidir Big Grin 
Kötü yanları ; eğer razor claw ve ya epic hammer takıyorsanız ve tek bir saldırı tipine yönelmediyseniz açıklamalarında da yazdığı gibi öbür tipin vuruşu ciddi manada azalacaktır. 

Peki neden Attack weapon değil de Razor Claw , neden SpAttack weapon değil de Epic Hammer. 

Bunu denediğimiz bi deneyimiz var. Bu deneyi yaparken henüz Epic hammer itemi gelmediği için deneyde yer almamıştır fakat zaten aynı mantıkta çalışıkları için tekrardan test edilmeye de gerek görülmemiştir.
Deneyin sonucunda Razor Claw "AÇIK ARA FARKLA" Attack weapondan daha güçlü olduğunu göstermiştir.

DENEYE GİTMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

... Armor lar

[Resim: 777nnL.png]

Armorlar pvp lerde kullanıldığında savaşın sonucunu ciddi mana da değiştirebilen itemlerdir. Her ne kadar böyle olsa da çoğu kişi tercih etmez Big Grin Çünkü spdef ve def armorlarının pek işe yaramadığı düşünülür , fakat bunu kanıtlayan bir deney yoktur. Kişinin kendi stratejisine göre kullanılabilinir.

Speed armor 

[Resim: 411oy7.png]

Speed oyunda en önemli özelliklerden biridir. Speed ilk vuruşu kimin yapacağına karar verir . Eğer bir saldırı pokemonu yapacaksanız genel olarak hızlı olanlardan yararlanırsınız. Fakat bazı pokemonların saldırıları müthiş durumdayken hızları o kadar da yeterli değildir. Bu durumlarda speed armor onlara gereken yardımı yapacaktır.

Evasion armor

[Resim: qjjkXq.png]

Evasion özelliği rakibinizin saldırılarını ıskalamasına sebep olur. Hem pvplerde kanser edici bir özellik olup hem de en son rozetleri almada sableye gibi pokemonlarda kullanabileceğiniz mükemmel bir itemdir.
Özellikle Donphan gibi kendisinin de evasion özelliği olan pokemonlarda kullanılması eğer rakibinizin kesinlikle isabet eden skilleri yoksa rakibinizi delirtecektir Big Grin Tabi şansa bağlı bişey rakibiniz hiç ıskalamadan vurabilir de Big Grin 

Survival Armor
[Resim: 8PPvjW.png]

Genelde canı ve ya defansları yüksek olmayan fakat saldırısı ve hızı aşırı derecede yüksek olan pokemonlarda kullanılır. 
Bu item pokemonunuzu tek vuruşta devirecek saldırıların pokemonunuzun ilk hamleden devrilmesini engeller.(1hp bırakır Big Grin  )
Ayrıca bu item Perish Song gibi
[Resim: NllB7Q.png]

kullanıldığında rakibe çok büyük hasar veren fakat kendini de savaş dışı eden saldırılardan(intihar saldırıları da denir) 1 canla kurtulmasını sağlar.

... Orb lar

[Resim: jXXOkj.png]

[Resim: 2nn3XN.png]

Orblar açıklamasından da anlaşılabileceği gibi sahip olduğu elementteki pokemonlarda her tur sonu yüzde 10 can iyileştirir.
Orblar genellikle canı yüksek olan defansif pokemonlarda(örn Giratina Wink ve ya kendinden can yenilemesi olan pokemonlar da kullanılır.Çoğunlukla defansif pokemonlar için kullanılsa da saldırı pokemonlarında da kullan insanlar vardır. Fakat bana soracak olursanız , iyi bir saldırı pokemonunda (örn Mewtwo Wink gidip de epic hammer , speed armor , razor claw vs takmaktansa orb takmak saçmalıktır Big Grin 

Son olarak "Life Drain" isimli bir item gelmiş sanırsam Big Grin önceden vardıysa da ben görmedim. 

[Resim: OVV6Y3.png]

Anladığım kadarıyla bu item de  Draining Kiss ve ya Giga Drain tarzı can emen saldırılara sahip pokemonlarda kulllanılabilinir türden bi item.Şahsi olarak denemesem de işe yarayabileceğini düşündüğüm bi item Big Grin 
[Resim: 7vEoYv.png]

Benim ve diğer eğitmenlerin taktikleri için TIKLA
Nasıl Kullanılır Konusunu Yazmayı unutmuşum Big Grin

Profil sekmesinden Eşyalarıma 

[Resim: g22M8O.png]

ve ya oyunun alt kısmından 

[Resim: GPPMzb.png] çantaya tıklayarak giriyoruz.

Sonrasında ;
[Resim: o0043X.png]

Eşyanın adını yazarak ve ya held item filtresine basıp ordan bulabiliriz .
Kullanacağımız itemin yanındaki kullan butonuna basıyoruz.

[Resim: l335jQ.png]

Yan tarafta takımımızda yer alan pokemonlar çıkacaktır. Pokemonun yanındaki seç butonuna bastığınızda ise item pokemon tarafından kullanıma başlayacaktır.
Başka bir item kullanacağınızda direk itemi takmanız eski itemin çantanıza geri dönmesini sağlar . Fakat bazı itemlerden 1 adet yeterlidir ve fazlasını almayız . Misal amulet coin Big Grin Bu yüzden itemi geri almamız gerekir . 
İtemi geri almak için ise ( item çıkartmak için pokemonun takımda olmasına gerek yoktur) profilinizden girip pokemonun özelliklerini açın. Alt kısmında ise eşyayı çıkart butonuna basın Smile

[Resim: DBBgdZ.png]

Böylelikle item çantanıza dönecektir Smile 

yılmaz teşekkürler

seni yetkili moderatör yaptım
(29.12.2016, 11:27)CeFurkan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: yılmaz teşekkürler

seni yetkili moderatör yaptım

Ne demek ben teşekkür ederim Smile

(30.12.2016, 05:27)CryXe Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Kıskandım Şimdi Yılmaz Big Grin
Benim Vaktim Olsa Ben Yapıcaktım Big Grin

Yap sende Big Grin 
Zevkler ve renkler tartışılmaz yani Big GrinBig Grin 

Yaz altına da shiny mega haxorus a sp attack weapondan başkası takılmaz falan DBig Grin Big GrinBig Grin  

şaka bi yana farklı düşündüğün varsa yaz da millet de nasiplensin

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Users browsed this thread: CryXe , hedonist , yawsir , Yilmaz20