Pokemon Pets Oyunu Resmi Forumu » Pokemon Pets » Genel Tartışma Ana Bölüm » POKEMON EĞİTİMİ KONUSUNUN DEĞİŞİKLİKLİKLERLE ANLATIMI
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
POKEMON EĞİTİMİ KONUSUNUN DEĞİŞİKLİKLİKLERLE ANLATIMI
#1
POKEMON EĞİTİMİ- HANGİ POKEMON TERCİH EDİLİR VE NASIL EĞİTİLİR.

THREAD TOOLS 


[url=http://forumturkce.pokemonpets.com/Kullanici-mesut1216][Resim: avatar_7891.png?dateline=1438322106]

mesut1216 [Resim: buddy_offline.png] 
Pokemon Sahibi
[Resim: star.png][Resim: star.png]

Yorumları: 38
Konuları: 5
Kayıt Tarihi: 22.03.2015

#1
19.08.2015, 11:05

Merhaba arkadaşlar bu konuda yeni arkadaşların oyunu daha kolay anlamaları ve oyunda ilerlerken daha bilinçli olmaları için açıyorum. Çünkü bir çoğumuz oyunda ilerlerken tecrübe ediniyoruz ve bu da hep zor yoldan oluyor  ya da chat ve özel mesaj yoluyla bir kısım merak ettiklerimizi öğrenebiliyoruz fakat bu da kalıcı olmuyor. En güzeli geniş hatları belirten bir konu açıp yeni başlayan arkadaşların hangi pokemonları neden tercih ettiğimizi anlaması ve bunların nasıl kasılması gerektiği.

Öncelikle bazı temel terimleri açıklamamız gerekiyor. Pokemonu detaylı göster sayfasındaki pokemonun özelliklerini belirten puanlar sırasıyla:

IV: Kişisel değerler,doğadan yakalanan her pokemonda farklıdır ve de değiştirilemez. max 30 olarak pokemonda 6 farklı katagoride bulunur.

EV: Effor value yani sizin pokemon üzerinde ayarlayabildiğiniz antreman değerleridir. Doğadaki pokemonları yenerek ve ya ilaçlarla arttırılabilir. toplam ev değerleri 510, bir katagorideki max EV değeri ise 252 olarak ayaranabilir. Eklediğiniz her 4 EV puanı için toplam stat katagorisinde 1 stat artışı olur. Ev puanları sayesinde pokemonumuzu güçlü olduğu yönlerde geliştirebilir ve gücünü odaklamasını sağlayabiliriz

Stat points: Pokemonunuzun savaş sırasında kullanacağı puanlardır, pokemonun yeteneğine göre bu değerler savaş sırasında değişebilir.

EV puanı nasıl arttırılır?

EV puanları haritalardaki pokemonları yenerek ve ya bazı ileçlar ile arttırılıp azaltılabilir. Yakaladığımız bir pokemona ev kasmak için önce eşyalarımıza giriyoruz...
Eşyalarım--> Health items-->
[Resim: ZVZrD3.jpg]


Yukarıdaki her bir ilaç istediğiniz katagorideki ev değerini 10 puan arttırır. Bu şekilde her katagoriyi max 252 puana ekleyebilirsiniz. Daha önce kasılmış pokemonları tekrar düzenlemek için de yine iten'leriniz arasıda bulunan Ev düşürücü meyvaleri istediğiniz kadar kullanabilirsiniz. 252'ye ulaştırmak için gerekli olan diğer puanları haritalarda bulunan diğer pokemonların özelliğine göre onları yenerek kasmamız gerekiyor. Bunun için oyun ekranının sol altında bulunan bulunduğumuz haritayı gösteren simgeye tıklayıp haritadaki pokemonlara bakıyoruz.
[Resim: 8bMG8k.jpg]
[Resim: L4yJQb.jpg]

Yukarıdaki görselde de görüldüğü üzere her pokemonun onu yendiğinizde kazandığınız ödül Ev puanları var. Bu pokemonu haritada bulup yendiğinizde savaştırdığınız pokemonların tümü bu Ev puanını alır. Görselde görüldüğü üzere ; örneğin bir hız ve atağın önemli olduğu bir pokemon kasıyorsak bunun için haritalarda bulunan machoke ve sawsbuck-w pokemonlarını yenerek atak, stunky yenerek de hız kasabilirsiniz.

Daha hızlı pokemon kasmak için:

Pokemon kasarken daha az zaman kazanmak için bize en çok yardımcı olacak eşya Macho Brace eşyasıdır. Bunu marketten 25000 altın karşılığı alarak pokemonunuzun kazandığı tecrübe puanını ikiye katlayabilirsiniz.

Ayrıca birden aynı tip pokemona ev kasmak için pazardan 35000 altın karşılığı exp. share eşyasını alarak aynı anda pokemonlarınız kasabilirsiniz. Ancak bu durumda macho brace takılı pokemon x2 ev alırken exp. share takılı pokemon x1 ev almaya devam edecektir. yine de bu size zaman kazandırır.

Hangi pokemona hangi EV değerleri kasılmalı?

Her pokemona aynı ev değerleri kasılmaz pokemonun doğası gereği sahip olduğu stat değerleri ve yeteneklere göre ev değerleri düzenlenmelidir. hangi değerler üzerinde pokemon geliştirilmesi gerektiğini farklı örnekler ile kolayca anlayabilirsiniz.

Önemli bir husus olarak pokemonların pokedex'teki stat değerleri geçirdikleri evrime bağlı olarak değişebilir. Örnek olarak electrobuzz pokemonu spattack ve speed yönünde güçlüyken gelişmiş biçimi olan Electractive attack ve speed yönünde güçlüdür. Bu nedenle yakaladığınız pokemonu kasarken kullanacağınız evrim biçimi ve saldırı tipine göre eğitmelisiniz.

[Resim: 8bMGo7.jpg]

Görüldüğü üzere Alakazam'ın statlarına göre güçlü olduğu konular spattack ve speed'dir. Ayrıca yetenekleri arasında bulunan spattack master özelliği de bunu destekler ve Alakazamın savaş sırasında saldırı gücünün %30 artacağını gösterir. Bu nedenle alakazam için kesinlikle 252 spattack-252 speed ev'leri kasılmalıdır. Benzer özellikler atack-speed pokemonları için de geçerlidir bu pokemonlar genel olarak npc savaşlarında etkilidir. 

[Resim: RV0av7.jpg]


Kingler'in statları kontrol edildiğinde özelliklerinin fiziksel atak ve fiziksel defans seçeneklerinde yoğunlaştığı görülür. Ayrıca pokemonun yetenekleri gereği kullandığı fiziksel saldırıları savaşta daha etkin kılan yeteneği mevcuttur. Bunun için Kingler pokemonunuza 252 attack ve 252 defans kasmak mantıklı olandır. Golem, ryhorn gibi pokemonları bu yönde eğitebilirsiniz.

[Resim: 8bMGjA.jpg]


Bariz şekilde de görüldüğü üzere Shuckle "wall" tabir edilen sadece defans şekillerine odaklı bir pokemondur. Shuck'dan saldırı beklemek doğru olmaz, bunun için defans tipleri kasılmalı ve sabırlıca uygun saldırı seti dizilerek rakibi alt etmeye çalışmaktır. pokemonda bulunan regenaretor ve perfect body yetenekleri ile dış etkilere dayanıklı can yenileyebilen çok sağlam bir pokemon elde edilebilir. Uygun saldırı sistemi ve radiration özelliğiyle rakip pokemonu yenebilirsiniz. Bu tip lugia ve giratina gibi pokemonlar pvp'lerde oldukça etkili olabilir.

Bazı durumlarda bu statlar birbirine çok yakın ve hatta aynıdır. Bu durumlarda ev puanı paylaştırılabilir. Bunun için benim seçim tekniğim stat hesaplama sayfası. Pokemonunuzun detaylarını gösteren sayfanın en alt sağında "stat calculator sayfasında aç" tuşuna tıklayıp bu sayfaya gidiyoruz ve tüm ev değerlerinin 252 olarak ve lvl'i 110 yapıp hesaplatıyoruz ve en yüksek seçenekleri kasıyoruz.

[Resim: lydonp.jpg]


Örnek olarak verdiğim kendi pokemonumda ben 252 hp-129 attack ve 129 spdef. kasmayı tercih ettim. Siz de pokemonunuzun ıv değerlerinin ve doğasının pokemonla pek uyuşmadığı durumlarda bu yöntemi uygulayarak nerelerde max. verim alacağınızı bulabilirsiniz.

Peki hangi doğa ?


Hangi pokemona hangi ev değerlerini kasmamızı anladıktan sonra uygun doğayı da anlamak en kolayıdır. Bunun için yine en yüksek iki stat seçilir ve en yüksek stat için +%10 veren ve en yüksek ikinci stattan kesinti yapmayan doğa en uygun doğa olur.

 Örneğin yukarıdaki örneklerden alakazam için spattack +10 veren ve speed düşürmeyen doğalar arasından modest, mild ve rash doğaları uygun doğalardır. modest doğası defans da düşürmediğinden en uygunudur fakat mild ve rash da rahatlıkla tercih edilebilir. Quiet da +spattack veren bir doğa olmasına karşın hız düşürmesi bunu uygun kılmaz.

Diğer bir örnekte Kingler için uygun doğalar adamant,naughty ve brave olur. Adamant doğası defans da eksiltmediğinden en uygun doğa seçilebilir. Ancak Lonely doğası +attack vermesine karşın en yüksek ikinci stat değerimiz olan Defans için "-" değer verdiğinden max verim alamayız ve kullanmak uygun olmaz.

Bir örnek de doğasını değiştirebildiğimiz starter pokemonlarına verirsek blastoise bir spdef pokemonudur ve saldırıları genellikle spattack türündedir. bunun için defans ve hız eksiltmeyen kullanmadığı atak biçiminden "-" değer veren fakat atağını arttırmak için +spattack veren modest doğası blastoise için seçilebilir.

Pokemon için en iyi doğalar olabilir fakat kendi kullanacağınız yöne göre de seçimler yapabilirsiniz. Bu sayede farklılıklar olur ve avantaj da sağlayabilirsiniz. Bu sizin tamamen o pokemondan ne tür bir verim almak istemenizla alakalıdır.
Önemli bir nokta olarak yeni başlayan arkadaşlar "-Buldum ama uygun değil kullanılmaz" dememelidir. Ortalama her pokemondan uygun geliştirme ile verim alınabilir. 

Saldırı Biçimleri- Attack ve SpAttack


Geliştirdiğimiz pokemonlarda kullanacağımız saldırıların seçiminde yaptığımzı en büyük hatalardan biri de yeterli veriim alamayacağımız saldırıarı o pokemona öğretmektir. İki tip saldırı bulunur Fiziksel Atak  ve Özel atak (special attack). Her attack türü kendi defans türüne karşı saldırır. yani çok defansif bir pokemona spattack saldırılarıyla saldırırsanız kolayca yenebilirsinz ama fiziksel saldırılarla zorlanırsınız.  

Pokemonlara öğretebileceğiniz saldırılar da pokedex'te gözükmektedir.
Yine aynı örneklerden devam edersek:  Aşağıdaki görselde de görüldüğü üzere alakazam için special katagorisindeki saldırılar uygundur. Ne kadar güçlü bir saldırı olursa olsun (gigi impact ya da hyper beam gibi ) fiziksel bir saldırı alakazamın işine yaramaz. Çünkü attack statı düşüktür ve o saldırıyı kullandığında yeterli verimi alamazsınız

[Resim: 8bd0ad.jpg]


Kingler için de güçlü bir special saldırı yerine pokemona özelliği de gereği fiziksel saldırılar öğretmek pokemondan tam verim almamıza yardımcı olur.


[-] The following 2 users Like renaistrongest's post:
  • hedonist, Kenxyies
#2
Resimleri düzgün yapamamışsın fena konu değil ama
#3
Bu Mesut78 in açtığı konu ben sadece değişiklikleri ekledim.

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Users browsed this thread: adanali1984 , CeFurkan , hedonist , Kenxyies , serser , Yilmaz20